SCT1000N170
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCT1000N170
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
HiP-247-3
Datasheet
Download
Description
HIP247 IN LINE
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Approvals :
NF;UL;cUL
Packaging :
Tube
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.3Ohm @ 3A, 20V
Supplier Device Package :
HiP247™
Brand :
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
133 pF @ 1000 V
Crouzet
Series :
SCT1000N170
Contacts :
FORM B (SPNC)
FET Feature :
Actuator Type :
Flat Lever
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1700 V
Configuration :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 1mA
Product Status :
Active
Power Dissipation :
96
Transistor Polarity :
N-Channel
Base Product Number :
SCT1000
Package Type :
HiP247
Continuous Drain Current Id :
7
Transistor Type :
1 N-Channel
Power Dissipation (Max) :
96W (Tc)
Housing Material :
Glass Filled Polyamide
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
7A (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
13.3 nC @ 20 V
Vgs (Max) :
+22V, -10V
Connection Type :
Quick Connect Terminals
Product Category :
MOSFET
Product Type :
MOSFET
Subcategory :
MOSFETs
Number of Elements per Chip :
1
Technology :
Si
Package :
Tube
Package / Case :
HiP-247-3
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 200 C
Pin Count :
3
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C (TJ)
Channel Mode :
Enhancement
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
20V
Number of Channels :
1 Channel
Channel Type :
Datasheets
SCT1000N170
Si N-Channel Tube 1.3Ohm @ 3A, 20V +22V, -10V 133 pF @ 1000 V 13.3 nC @ 20 V 1700 V HiP-247-3
SCT1000N170 Overview
As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 133 pF @ 1000 V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 1700 V.
SCT1000N170 Features
a 1700 V drain to source voltage (Vdss)