SCEP125U-1R4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SCEP125U-1R4
Manufacturer
Signal Transformer
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.4UH 14A 3.8 MOHM SMD
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Nonstandard
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
20.8A
Type :
Wirewound
Test Frequency :
100kHz
Length :
12.9032mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
DC Resistance (DCR) :
3.8mOhm Max
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Size / Dimension :
0.508Lx0.508W 12.90mmx12.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SCEP125U
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Current Rating (Amps) :
14A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
12.9032mm
Inductance :
1.4μH
Current - Saturation :
20.8A
Published :
Height :
5.7912mm
Height Seated (Max) :
0.228 5.80mm
Datasheets
SCEP125U-1R4
Signal Transformer SCEP125U-1R4
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD