SBRT30A60CT
Mfr.Part #
SBRT30A60CT
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE SBR ARRAY 60V 15A TO220AB
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
TO-220-3
Current - Reverse Leakage @ Vr :
400μA @ 60V
Factory Lead Time :
16 Weeks
3
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Current-Max :
400μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
560mV @ 15A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Operating Temperature (Max) :
150°C
Element Configuration :
Common Cathode
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
Average Rectified Current :
15A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Number of Phases :
1
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Non-rep Pk Forward Current-Max :
220A
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Application :
EFFICIENCY
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
SBRT30A60CT
Diodes Incorporated SBRT30A60CT
Super Barrier Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 15A 60V-DC 2-Element TO-220-3 Through Hole
SBRT30A60CT Overview
The forward voltage should be monitored and should never exceed 400μA.
SBRT30A60CT Features
a forward voltage of 400μA
a forward voltage of 400μA
SBRT30A60CT Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBRT30A60CT applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23