SBRT05U10LP-7B
Mfr.Part #
SBRT05U10LP-7B
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Description
DIODE SBR X1-DFN1006-2
Diodes - Rectifiers - Single
Configuration :
Single
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Number of Elements :
1
Average Rectified Current :
500mA
HTS Code :
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
10V
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Series :
TrenchSBR®
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 10V
Operating Temperature (Max) :
150°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
BOTTOM
Output Current-Max :
0.5A
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Pins :
2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
390mV @ 500mA
Mount :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
Reference Standard :
AEC-Q101
JESD-609 Code :
e4
Published :
Max Reverse Voltage (DC) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Type :
Super Barrier
Terminal Form :
NO LEAD
Factory Lead Time :
23 Weeks
Datasheets
SBRT05U10LP-7B
Diodes Incorporated SBRT05U10LP-7B
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 390mV @ 500mA -65°C~150°C 1mA @ 10V 2-Termination Tape & Reel (TR) 0402 (1006 Metric) Surface Mount
SBRT05U10LP-7B Overview
Devices with this rating have an average rectified current of 500mA volts.There is no maximum output current when the value is 0.5A.
SBRT05U10LP-7B Features
an average rectified current of 500mA volts
0.5A is the maximum value
SBRT05U10LP-7B Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBRT05U10LP-7B applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB