SBRT10M50SP5-13
Mfr.Part #
SBRT10M50SP5-13
Package / Case
PowerDI™ 5
Description
DIODE SBR 50V 10A POWERDI5
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Element Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55°C
Average Rectified Current :
10A
Forward Voltage :
420mV
Current - Reverse Leakage @ Vr :
150μA @ 50V
Number of Pins :
5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
300A
Peak Reverse Current :
50mA
Weight :
95.991485mg
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
470mV @ 10A
Package / Case :
PowerDI™ 5
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
17 Weeks
Published :
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Series :
Automotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Supplier Device Package :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
SBRT10M50SP5-13
Diodes Incorporated SBRT10M50SP5-13
Super Barrier Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 470mV @ 10A -55°C~150°C 150μA @ 50V Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
SBRT10M50SP5-13D Overview
Devices like this have an average rectified current of 10A volts.On the data sheets, the peak reverse is indicated by the data chart as 50mA.
SBRT10M50SP5-13D Features
an average rectified current of 10A volts
the peak reverse is 50mA
SBRT10M50SP5-13D Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBRT10M50SP5-13D applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB