SBRT20U60SP5-7
Mfr.Part #
SBRT20U60SP5-7
Package / Case
PowerDI™ 5
Description
DIODE SBR 60V 20A POWERDI5
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Super Barrier
Reference Standard :
AEC-Q101
Current - Reverse Leakage @ Vr :
180μA @ 60V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Elements :
1
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
320A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
5
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Weight :
95.991485mg
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Published :
Peak Reverse Current :
80mA
JESD-30 Code :
R-PDSO-F3
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mount :
Surface Mount
Series :
TrenchSBR
Mounting Type :
Surface Mount
Forward Voltage :
480mV
Terminal Position :
Dual
Average Rectified Current :
20A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
570mV @ 20A
Application :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
not_compliant
Terminal Form :
Flat
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
PowerDI™ 5
Case Connection :
CATHODE
Datasheets
SBRT20U60SP5-7
Diodes Incorporated SBRT20U60SP5-7
Super Barrier Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 570mV @ 20A -55°C~150°C 180μA @ 60V 3-Termination Tape & Reel (TR) PowerDI™ 5 Surface Mount
SBRT20U60SP5-7 Overview
A rectified current of 20A volts is averaged for this device.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 80mA.
SBRT20U60SP5-7 Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 80mA
SBRT20U60SP5-7 Applications
There are a lot of Diodes Incorporated
SBRT20U60SP5-7 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB