SB10100L
Mfr.Part #
SB10100L
Manufacturer
MDD
Package / Case
TO-277
Datasheet
Download
Description
SCHOTTKY DIODE TO-277 100V 10A
Manufacturer :
MDD
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
Schottky
Series :
Package / Case :
TO-277
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Current - Average Rectified (Io) :
10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 10A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300 μA @ 100 V
Datasheets
SB10100L
MDD SB10100L
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB