SB10-03A2-BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB10-03A2-BT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO41
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time :
30ns
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature - Junction :
150°C Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DO-41
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
30V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 1A
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Current - Average Rectified (Io) :
1A
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 30V
Datasheets
SB10-03A2-BT
onsemi SB10-03A2-BT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A 150°C Max 1mA @ 30V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
SB10-03A2-BT Overview
SB10-03A2-BT Features
SB10-03A2-BT Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC
SB10-03A2-BT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB