SB10-05A2-BT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB10-05A2-BT
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO41
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
ECCN Code :
EAR99
Output Current-Max :
1A
Max Surge Current :
25A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
1A
Reverse Recovery Time :
30 ns
Qualification Status :
Not Qualified
HTS Code :
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Terminal Form :
Wire
Max Reverse Leakage Current :
1mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
580mV @ 1A
Operating Temperature - Junction :
125°C Max
Base Part Number :
SB10-05
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 50V
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
SB10-05A2-BT
onsemi SB10-05A2-BT
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 580mV @ 1A 125°C Max 1mA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
SB10-05A2-BT Overview
1mA volts is the maximum reverse leakage current of this device.In this device, there is an average rectified current of 1A volts.This is the maximum amount of 25A surge current that can be used.Output current is maximal at 1A.
SB10-05A2-BT Features
a maximal reverse leakage current of 1mA volts
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
SB10-05A2-BT Applications
There are a lot of ON Semiconductor
SB10-05A2-BT applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB