SB10-05P-TD-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
SB10-05P-TD-E
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 1A PCP
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Output Current-Max :
1A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
10A
Peak Reverse Current :
80μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Forward Voltage :
550mV
Case Connection :
CATHODE
Average Rectified Current :
1A
Terminal Finish :
Tin/Bismuth (Sn/Bi)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Element Configuration :
Single
Max Operating Temperature :
125°C
Terminal Form :
Flat
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e6
Package / Case :
TO-243AA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Factory Lead Time :
2 Weeks
Number of Terminations :
3
Pin Count :
3
Reverse Recovery Time :
10 ns
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Current :
1A
Radiation Hardening :
No
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
550mV @ 1A
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Number of Pins :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
80μA @ 25V
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Base Part Number :
SB10-05
Diode Type :
Schottky
Capacitance @ Vr, F :
52pF @ 10V 1MHz
Datasheets
SB10-05P-TD-E
onsemi SB10-05P-TD-E
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 550mV @ 1A -55°C~125°C 80μA @ 25V 3-Termination Tape & Reel (TR) TO-243AA Surface Mount
SB10-05P-TD-E Overview
As a result, this device has a rectified current of 1A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 1A.Using the output current as an example, 1A is the maximum value.Based on the data charts in the datasheets, the peak reverse is 80μA.
SB10-05P-TD-E Features
an average rectified current of 1A volts
1A is the maximum value
the peak reverse is 80μA
SB10-05P-TD-E Applications
There are a lot of ON Semiconductor
SB10-05P-TD-E applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB