SB051-020-03-A
Mfr.Part #
SB051-020-03-A
Manufacturer
3G Shielding Specialties
Description
ABSRBR 14.0 GHZ-18.0 GHZ .020"
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
3G Shielding Specialties
Product Category :
RFI and EMI - Shielding and Absorbing Materials
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness - Overall :
0.020 0.51mm
Shape :
Square
Adhesive :
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Type :
Absorbing Sheet
Width :
12.000 304.80mm
Operating Temperature :
-51°C~190°C
Length :
12.000 304.80mm
Material :
Silicone Elastomer
Datasheets
SB051-020-03-A
3G Shielding Specialties SB051-020-03-A
12.000 304.80mm Absorbing Sheet 0.020 0.51mm 12.000 304.80mm Square Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Silicone Elastomer -51°C~190°C
SB051-020-03-A Overview
SB051-020-03-A Features
Absorbing Sheet
SB051-020-03-A Applications
There are a lot of 3G Shielding Specialties LP
SB051-020-03-A RFI & EMI Materials applications.
  • Transmit
  • Secure Payment
  • Home and Security
  • Health and Fitness
  • Industrial Logger
  • LED Lighting
  • Utility Energy
  • Smart Energy
  • Thermostats
  • Smart Meters
Manufacturer related products
    RF SHIELD COVER, 0.65"X0.65"
    RF SHIELD COVER, 1.032"X1.032"
    RF SHIELD COVER, 1.159"X0.728"
    RF SHIELD COVER, 1.201"X1.732"
    RF SHIELD COVER, 1.26"X1.26"