SB050-E3/73
Mfr.Part #
SB050-E3/73
Manufacturer
Vishay
Package / Case
DO-201AD, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V DO-201AD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Current - Average Rectified (Io) :
600mA
Non-rep Pk Forward Current-Max :
20A
Terminal Form :
Wire
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
50V
Number of Elements :
1
Diode Type :
Schottky
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Pin Count :
2
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Output Current-Max :
0.6A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Package / Case :
DO-201AD, Axial
ECCN Code :
EAR99
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Configuration :
Single
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5mA @ 50V
HTS Code :
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 600mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Diode Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Datasheets
SB050-E3/73
Vishay SB050-E3/73
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 600mA -65°C~150°C 5mA @ 50V 2-Termination Tape & Box (TB) DO-201AD, Axial Through Hole
SB050-E3/73 Overview
Using the output current as an example, 0.6A is the maximum value.
SB050-E3/73 Features
0.6A is the maximum value
SB050-E3/73 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SB050-E3/73 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB