SB050-E3/54
Mfr.Part #
SB050-E3/54
Manufacturer
Vishay
Package / Case
MPG06, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 50V 600MA MPG06
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Published :
Max Surge Current :
20A
Number of Elements :
1
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 50V
Terminal Form :
Wire
Average Rectified Current :
600mA
Qualification Status :
Not Qualified
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Package / Case :
MPG06, Axial
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Reach Compliance Code :
Unknown
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Case Connection :
Isolated
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
Output Current-Max :
0.6A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
HTS Code :
Max Operating Temperature :
150°C
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Diode Type :
Schottky
Element Configuration :
Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Operating Temperature - Junction :
-65°C~150°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
50V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
700mV @ 600mA
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
SB050-E3/54
Vishay SB050-E3/54
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 700mV @ 600mA -65°C~150°C 500μA @ 50V 2-Termination Tape & Reel (TR) MPG06, Axial Through Hole
SB050-E3/54 Overview
A reverse leakage current of 500μA volts can be generated by this device.A rectified current of 600mA volts is averaged for this device.20A is the maximum value of surge current.Phase diode rectifier is possible to produce a maximum output current by setting the output current to 0.6A.
SB050-E3/54 Features
a maximal reverse leakage current of 500μA volts
an average rectified current of 600mA volts
0.6A is the maximum value
SB050-E3/54 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
SB050-E3/54 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB