S9S08AW16AE0VFT
Mfr.Part #
S9S08AW16AE0VFT
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
48-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
38
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
NO LEAD
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
Packaging :
Tray
Screening Level :
AEC-Q100
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Terminal Pitch :
0.5mm
Terminal Position :
QUAD
Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
48
ROHS3 Compliant
Power Supplies :
3/5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Data Converter :
A/D 8x10b
Package / Case :
48-VFQFN Exposed Pad
Length :
7mm
Supply Current-Max :
18.5mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Clock Frequency :
16MHz
Width :
7mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Height Seated (Max) :
1mm
1K x 8
Base Part Number :
S9S08AW16
Flash
HTS Code :
Speed :
40MHz
ECCN Code :
3A991.A.2
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA