S9S08AW16AE0MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S9S08AW16AE0MLD
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
44-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Microcontrollers
Clock Frequency :
16MHz
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Tray
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
3/5V
Terminal Pitch :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ROM (words) :
ECCN Code :
3A991.A.2
Bit Size :
8
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Size :
8-Bit
Length :
10mm
Width :
10mm
DMA Channels :
No
Published :
PWM Channels :
yes
Additional Feature :
ALSO OPERATES WITH 5V NOMINAL SUPPLY
Series :
S08
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of I/O :
34
Number of Terminations :
44
Data Converter :
A/D 8x10b
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
DAC Channels :
No
Program Memory Type :
Flash
Height Seated (Max) :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Has ADC :
yes
Base Part Number :
S9S08AW16
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Speed :
40MHz
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Supply Current-Max :
18.5mA
Package / Case :
44-LQFP
Screening Level :
AEC-Q100
RAM Size :
1K x 8
JESD-30 Code :
S-PQFP-G44
HTS Code :
Supply Voltage :
5V
Terminal Position :
QUAD
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~5.5V
Connectivity :
I2C, SCI, SPI
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Surface Mount :
Datasheets
S9S08AW16AE0MLD
16KB 16K x 8 FLASH 8-Bit Microcontroller S08 Series S9S08AW16 5V 44-LQFP
S9S08AW16AE0MLD Overview
The package has a 44-LQFP shape. With 34 I/Os, it's pretty good. The Microcontroller's mounting type is Surface Mount and this IC chip has the following features. As the name implies, this Microcontroller is based on the 8-Bit core. As far as its program memory type is concerned, it is FLASH. Temperatures within -40°C~125°C TA range are measured by this Microcontroller. The S08 series is comprised of this electrical component. The electronic part has a program memory size of 16KB 16K x 8. The IC chip fits into the MICROCONTROLLER uPs/uCs/Peripheral ICs category. There are 44 terminations on the IC chip. 8-bits are the size of the data that comes with MCU. A 5V volt supply is provided by the Microcontroller chip. In addition to that, MCU chip has NO DMA channels. It is possible to find alternatives to the base part number S9S08AW16 by using the part number search tool. There are a total of YES channels in the device. The clock frequency is 16MHz. As an example, there is a feature called ALSO OPERATES WITH 5V NOMINAL SUPPLY to name only a few.