S2CL0C-P04MCC0-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2CL0C-P04MCC0-1000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Cable Opening :
0.020 ~ 0.039 (0.50mm ~ 1.00mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Brass
Factory Lead Time :
5 Weeks
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Solder Cup
Fastening Type :
Push-Pull
Shell Size - Insert :
C
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Number of Positions :
4
Feature :
Backshell
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S2CL0C-P04MCC0-1000 Overview
S2CL0C-P04MCC0-1000 Features
ODU MINI-SNAP® L series
S2CL0C-P04MCC0-1000 Applications
There are a lot of ODU
S2CL0C-P04MCC0-1000 Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER