S2CL0C-P02MCC0-1000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2CL0C-P02MCC0-1000
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Cable Opening :
0.020 ~ 0.039 (0.50mm ~ 1.00mm)
Feature :
Backshell
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Number of Positions :
2
Color :
Silver
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Shell Finish :
Chrome over Nickel
Factory Lead Time :
5 Weeks
Termination :
Solder Cup
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Material :
Brass
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
C
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S2CL0C-P02MCC0-1000 Overview
S2CL0C-P02MCC0-1000 Features
ODU MINI-SNAP® L series
S2CL0C-P02MCC0-1000 Applications
There are a lot of ODU
S2CL0C-P02MCC0-1000 Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER