S2CL0C-P02MCC0-2500
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S2CL0C-P02MCC0-2500
Manufacturer
ODU
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
ODU
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
C
Applications :
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment and Measurement
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Connector Type :
Plug, Male Pins
Backshell Material, Plating :
Brass, Chrome over Nickel
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
ODU MINI-SNAP® L
Operating Temperature :
-40°C~120°C
Ingress Protection :
IP50 - Dust Protected
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Brass
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
0
Insert Material :
Polyetheretherketone (PEEK)
Feature :
Backshell, Strain Relief
Factory Lead Time :
5 Weeks
Cable Opening :
0.079 ~ 0.098 (2.00mm ~ 2.50mm)
Shell Finish :
Chrome over Nickel
ODU S2CL0C-P02MCC0-2500
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome over Nickel Bulk 0 Push-Pull
S2CL0C-P02MCC0-2500 Overview
S2CL0C-P02MCC0-2500 Features
ODU MINI-SNAP® L series
S2CL0C-P02MCC0-2500 Applications
There are a lot of ODU
S2CL0C-P02MCC0-2500 Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER