S242N680J502CT
Mfr.Part #
S242N680J502CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 68PF 5KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Safety
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
High Voltage
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Width :
2 mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Length :
4.5 mm
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
MouseReel
Product :
Safety MLCCs
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
250VAC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
X1, Y2
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
68 pF
Product Category :
Safety Capacitors
Product Type :
Safety Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Type :
High Reliability and Stability MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
Series :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Datasheets
S242N680J502CT
- 68 pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)