S242B101K502CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S242B101K502CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 100PF 5KV X7R 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Capacitance :
100 pF
Voltage - Rated :
250VAC
Type :
High Reliability and Stability MLCC
Height - Seated (Max) :
Features :
High Voltage
Product :
Safety MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Dielectric :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Applications :
Safety
Product Category :
Safety Capacitors
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Walsin
Product Type :
Safety Capacitors
Ratings :
X1, Y2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
2 mm
Tolerance :
10 %
Packaging :
MouseReel
Size / Dimension :
0.177 L x 0.079 W (4.50mm x 2.00mm)
RoHS :
Details
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Series :
S2
Length :
4.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Thickness (Max) :
0.071 (1.80mm)
Brand :
Walsin
Datasheets
S242B101K502CT
S2 100 pF Film Capacitor 10 % 1808 (4520 metric)