S242N4R7C502CT
Mfr.Part #
S242N4R7C502CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 4.7PF 5KV NPO 1808
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5 mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Features :
High Voltage
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Brand :
Walsin
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Type :
High Reliability and Stability MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
250VAC
Capacitance :
4.7 pF
Subcategory :
Capacitors
Walsin
Ratings :
X1, Y2
Applications :
Safety
Tolerance :
±0.25pF
Width :
2 mm
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Failure Rate :
Product Category :
Safety Capacitors
Product Type :
Safety Capacitors
Series :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Safety MLCCs
Lead Style :
Product Status :
Active
Datasheets
S242N4R7C502CT
- 4.7 pF 250VAC Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G, NP0 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)