S1812R-122K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1812R-122K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 725MA 380MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Series :
S1812R
Number of Terminations :
2
Inductor Application :
RF INDUCTOR
HTS Code :
Shielding :
yes
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Packing Method :
TR, 13 INCH
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Current Rating :
725mA
Depth :
3.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Inductance :
1.2μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Q Factor :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Test Frequency :
7.9MHz
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e1
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Height :
3.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) :
380mOhm Max
Lead Free :
Lead Free
Max DC Current :
725mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Material - Core :
Ferrite
Published :
Number of Functions :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Datasheets
S1812R-122K
API Delevan S1812R-122K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD