S1812-102K
Mfr.Part #
S1812-102K
Description
FIXED IND 1UH 755MA 350 MOHM SMD
Depth :
3.4mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Weight :
26.988746mg
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Material - Core :
Ferrite
Lead Free :
Contains Lead
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Inductance :
1μH
Test Frequency :
7.9MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Current Rating :
755mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q Factor :
40
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Max DC Current :
755mA
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Height :
3.4mm
Datasheets
S1812-102K
API Delevan S1812-102K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD