S1812-102G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1812-102G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 755MA 350 MOHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance :
1μH
HTS Code :
Height :
3.4036mm
Radiation Hardening :
No
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Packing Method :
TR, 13 INCH
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
755mA
Terminal Placement :
DUAL ENDED
ECCN Code :
EAR99
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Frequency - Self Resonant :
160MHz
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Depth :
3.4mm
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q Factor :
40
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Test Frequency :
7.9MHz
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
S1812
Shielding :
yes
Current Rating :
755mA
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
S1812-102G
API Delevan S1812-102G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD