S1812-563G
Mfr.Part #
S1812-563G
Description
FIXED IND 56UH 235MA 3.6 OHM SMD
DC Resistance (DCR) :
3.6Ohm Max
Frequency - Self Resonant :
8MHz
Max DC Current :
235mA
Height :
3.4mm
Tolerance :
±2%
Inductance :
56μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Test Frequency :
2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Depth :
3.4mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q Factor :
50
Current Rating :
235mA
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
S1812-563G
API Delevan S1812-563G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD