S1812-473K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1812-473K
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 47UH 242MA 3.4 OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
242mA
DC Resistance (DCR) :
3.4Ohm Max
Inductance :
47μH
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Shielding :
yes
Max DC Current :
242mA
Q Factor :
50
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
S1812
Lead Free :
Contains Lead
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e0
Height :
3.4mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Functions :
1
Material - Core :
Ferrite
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Depth :
3.4mm
Test Frequency :
2.5MHz
Frequency - Self Resonant :
9MHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Published :
Datasheets
S1812-473K
API Delevan S1812-473K
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD