S1812-222J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S1812-222J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 658MA 460MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Published :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
658mA
Series :
S1812
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
20 Weeks
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Test Frequency :
7.9MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Packing Method :
TR, 13 INCH
Q Factor :
40
Depth :
3.4mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Q @ Freq :
40 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
HTS Code :
Size / Dimension :
0.189Lx0.134W 4.80mmx3.40mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
3.4mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Mount :
Surface Mount
Shielding :
yes
Frequency - Self Resonant :
90MHz
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
DC Resistance (DCR) :
460mOhm Max
Current Rating :
658mA
Inductance :
2.2μH
Datasheets
S1812-222J
API Delevan S1812-222J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD