S12B-XADSS-N
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S12B-XADSS-N
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER R/A 12POS 2.5MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Published :
Filter Feature :
No
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Style :
Board to Cable/Wire
JESD-609 Code :
e3
Current Rating (Amps) :
3A
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
0.098 (2.50mm)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Contact Type :
Male Pin
Additional Feature :
SIDE ENTRY, SHROUDED, POLARIZED
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
IEC Conformance :
No
Gender :
Male
DIN Conformance :
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Natural
Contact Shape :
Circular
Number of Rows :
2
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
XAD
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.476 12.10mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Positions :
12
REACH SVHC :
Unknown
UL Flammability Code :
94V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Tin
Fastening Type :
Locking Ramp
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
S12B-XADSS-N
XAD Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled 12-Position Board to Cable/Wire 0.476 12.10mm Height