S12B-PH-SM3-TB
Mfr.Part #
S12B-PH-SM3-TB
Manufacturer
JST
Description
CONN HEADER SMD R/A 12POS 2MM
Manufacturer :
JST
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Plating :
Lead, Tin
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Insulation Color :
Natural
Operating Temperature :
-25°C~85°C
JESD-609 Code :
e0
Total Number of Contacts :
12
Filter Feature :
Voltage - Rated :
100V
Termination :
Solder
Mount :
Surface Mount
Lead Pitch :
2mm
Style :
Board to Cable/Wire
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mixed Contacts :
HTS Code :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Mating :
0.130 3.30mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Insulation Height :
0.217 5.51mm
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Solder Retention
Connector Type :
Header
Number of Positions :
12
Contact Shape :
Square
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Housing Material :
Nylon
Additional Feature :
SIDE ENTRY, SHROUDED
Contact Material :
Brass
Insulation Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Series :
PH
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish - Mating :
Tin-Lead
Fastening Type :
Detent Lock
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
2A
Contact Type :
Male Pin
Gender :
Male
Reach Compliance Code :
Unknown
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pbfree Code :
DIN Conformance :
Number of Rows :
1
Datasheets
S12B-PH-SM3-TB
JST S12B-PH-SM3-TB
PH Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin-Lead Polyamide (PA46), Nylon 4/6 12-Position Board to Cable/Wire 0.217 5.51mm Height