S-T111B53MC-OHMTFU
Mfr.Part #
S-T111B53MC-OHMTFU
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Description
IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
PSRR :
80dB (1kHz)
Number of Terminations :
5
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
5.3V
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Output Type :
FIXED
Terminal Form :
Gull wing
Current - Supply (Max) :
90μA
Output Voltage 1 :
5.3V
Number of Functions :
1
Pin Count :
5
Series :
S-T111
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Configuration :
Positive
Number of Regulators :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.26V @ 100mA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Surface Mount :
yes
Control Features :
Enable
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin
Output Voltage1-Min :
5.247V
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Input Voltage (Min) :
2V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Output Voltage1-Max :
5.353V
Current - Output :
150mA
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
Protection Features :
Over Current
Length :
2.9mm
ABLIC S-T111B53MC-OHMTFU
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-T111 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-T111B53MC-OHMTFU Overview
The package contains a Tape & Reel (TR) case. In SC-74A, SOT-753 cases, it is packaged. This gadget has 5 terminations on it, each with a different function. Fixed is the IC Voltage Regulator's output type. A total of 1 regulators are implemented in this eletric component. Surface Mount operating temperature varies depending on the IC Voltage Regulator. The Regulator IC chip is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. It has been configured that the output function of this IC regulator is Positive. There is an output of 150mA at the moment. 5 pins make up the sum of this IC voltage regulator. It belongs to the S-T111 Series of regulators.