S-T111B19MC-OGETFU
Mfr.Part #
S-T111B19MC-OGETFU
Description
IC REG LINEAR 1.9V 150MA SOT23-5
Terminal Pitch :
0.95mm
Output Voltage 1 :
1.9V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Input Voltage (Min) :
2V
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Current - Output :
150mA
Voltage Dropout (Max) :
0.35V @ 100mA
Length :
2.9mm
PSRR :
80dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.9V
ABLIC S-T111B19MC-OGETFU
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-T111 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-T111B19MC-OGETFU Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. This battery regulator is contained in a SC-74A, SOT-753 package. There are 5 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~85°C TA degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. Its current output stands at 150mA. IC voltage regulator has a sum of 5 pins. It is part of the S-T111 Series.