S-T111B17MC-OGCTFU
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
S-T111B17MC-OGCTFU
Manufacturer
ABLIC
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Datasheet
Download
Description
IC REG LINEAR 1.7V 150MA SOT23-5
Manufacturer :
ABLIC
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Terminal Finish :
Tin
Surface Mount :
yes
Control Features :
Enable
Current - Supply (Max) :
90μA
JESD-609 Code :
e3
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pin Count :
5
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Input Voltage (Min) :
2V
Terminal Position :
Dual
Protection Features :
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.7V
Number of Terminations :
5
PSRR :
80dB (1kHz)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
JESD-30 Code :
R-PDSO-G5
Output Configuration :
Positive
Mounting Type :
Surface Mount
Output Voltage 1 :
1.7V
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Regulators :
1
Voltage Dropout (Max) :
0.47V @ 100mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
2.9mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Pitch :
0.95mm
Voltage - Input (Max) :
6.5V
Output Type :
FIXED
Current - Quiescent (Iq) :
1μA
Series :
S-T111
Current - Output :
150mA
ABLIC S-T111B17MC-OGCTFU
Enable Fixed 0.95mm PMIC S-T111 Series 5 SC-74A, SOT-753
S-T111B17MC-OGCTFU Overview
Deliveries are in Tape & Reel (TR) cases. The package is in a SC-74A, SOT-753 case. Basically, the voltage regulator chip is made up of 5 terminations. In this case, Fixed represents the output type of the Voltage Regulated IC. This part implements 1 regulator ICs, which can be found in the following table. Regulator IC varies the range of Surface Mount operating temperatures. The Voltage Regulated IC operates at a temperature of -40°C~85°C TA degrees, which is its operating temperature. It is configured for output function Positive on this regulator. There is an output current of 150mA on this regulator. The chip consists of a total of 5 pins in total. As part of the S-T111 Series, this IC voltage regulator belongs to that category.