RWR89SR825DRB12
Mfr.Part #
RWR89SR825DRB12
Description
RES 0.825 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Number of Terminations :
2
Diameter :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
825mOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±0.5%
Length :
14.224mm
Radiation Hardening :
No
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89SR825DRB12
Vishay / Dale RWR89SR825DRB12
Through Hole 825mOhms, 3W, Wirewound,