RWR80N1000DRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR80N1000DRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Composition :
Wirewound
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
2W
Diameter :
2.39mm
Tolerance :
±0.5%
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Published :
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
2W
Lead Free :
Contains Lead
Length :
10.3124mm
Power Rating :
2W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR80N
Max Operating Temperature :
250°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Supplier Device Package :
Axial
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.39mm
Size / Dimension :
0.094Diax0.406L 2.39mmx10.31mm
Package / Case :
Resistance :
100Ohms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RWR80N1000DRB12
Vishay / Dale RWR80N1000DRB12
Through Hole 100Ohms, 2W, Wirewound,