RWR89SR715FRRSL
Mfr.Part #
RWR89SR715FRRSL
Description
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
715mOhms
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89SR715FRRSL
Vishay / Dale RWR89SR715FRRSL
715mOhms, 3W, Wirewound,