RWR89SR511FSBSL
Mfr.Part #
RWR89SR511FSBSL
Description
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Resistance :
511mOhms
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89SR511FSBSL
Vishay / Dale RWR89SR511FSBSL
511mOhms, 3W, Wirewound,