RWR89SR505DSRSL
Mfr.Part #
RWR89SR505DSRSL
Description
RES 0.505 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Width :
4.75mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Resistance :
505mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR89SR505DSRSL
Vishay / Dale RWR89SR505DSRSL
505mOhms, 3W, Wirewound,