RWR89SR301FSB12
Mfr.Part #
RWR89SR301FSB12
Description
RES 0.301 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
301mOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Width :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR89SR301FSB12
Vishay / Dale RWR89SR301FSB12
Through Hole 301mOhms, 3W, Wirewound,