RWR89SR255FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89SR255FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.255 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Feature :
Military, Moisture Resistant
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
29 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Power Rating :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.22mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Termination :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Published :
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Wirewound
Resistance :
255mOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR89SR255FSB12
Vishay / Dale RWR89SR255FSB12
Through Hole 255mOhms, 3W, Wirewound,