RWR89SR249DRB12
Mfr.Part #
RWR89SR249DRB12
Description
RES 0.249 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.5%
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
249mOhms
Lead Length :
38.1mm
Diameter :
4.75mm
Width :
4.75mm
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
14 Weeks
Failure Rate :
R (0.01%)
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89SR249DRB12
Vishay / Dale RWR89SR249DRB12
Through Hole 249mOhms, 3W, Wirewound,