RWR89SR124FSB12
Mfr.Part #
RWR89SR124FSB12
Description
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Resistance :
124mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
3W
Width :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Published :
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Datasheets
RWR89SR124FSB12
Vishay / Dale RWR89SR124FSB12
Through Hole 124mOhms, 3W, Wirewound,