RWR89S9530FRB12
Mfr.Part #
RWR89S9530FRB12
Description
RES 953 OHM 3W 1% WW AXIAL
Width :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
14.224mm
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
953Ohms
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89S9530FRB12
Vishay / Dale RWR89S9530FRB12
Through Hole 953Ohms, 3W, Wirewound,