RWR89S8R25FRB12
Mfr.Part #
RWR89S8R25FRB12
Description
RES 8.25 OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Resistance :
8.25Ohms
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S8R25FRB12
Vishay / Dale RWR89S8R25FRB12
Through Hole 8.25Ohms, 3W, Wirewound,