RWR89S86R6FRBSL
Mfr.Part #
RWR89S86R6FRBSL
Description
RES 86.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Published :
Length :
14.224mm
Resistance :
86.6Ohms
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89S86R6FRBSL
Vishay / Dale RWR89S86R6FRBSL
86.6Ohms, 3W, Wirewound,