RWR89S84R5FSB12
Mfr.Part #
RWR89S84R5FSB12
Description
RES 84.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
250°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
84.5Ohms
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR89S84R5FSB12
Vishay / Dale RWR89S84R5FSB12
Through Hole 84.5Ohms, 3W, Wirewound,