RWR89S7R87FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S7R87FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 7.87 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Resistance :
7.87Ohms
Power Rating :
3W
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Feature :
Military, Moisture Resistant
Composition :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S7R87FRBSL
Vishay / Dale RWR89S7R87FRBSL
7.87Ohms, 3W, Wirewound,