RWR89S7R50BRS73
Mfr.Part #
RWR89S7R50BRS73
Description
RES 7.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
7.5Ohms
Diameter :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S7R50BRS73
Vishay / Dale RWR89S7R50BRS73
Through Hole 7.5Ohms, 3W, Wirewound,