RWR89S75R0FSBSL
Mfr.Part #
RWR89S75R0FSBSL
Description
RES 75 OHM 1% 3W AXIAL
Packaging :
Bulk
Resistance :
75Ohm
Lead Length :
38.1mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Published :
Surface Mount :
No
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Diameter :
0.813 mm
Max Power Dissipation :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
15V
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
3W
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power Rating :
3W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RWR89S75R0FSBSL
Vishay / Dale RWR89S75R0FSBSL
FIXED RESISTOR, 75Ohm, Wirewound,