RWR89S7500FRB12
Mfr.Part #
RWR89S7500FRB12
Description
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
96
In Stock :
96
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
750Ohm
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
4.75mm
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Tolerance :
±1%
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Axial
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant
Mount :
Through Hole
Published :
2016
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Power Rating :
3W
Datasheets
RWR89S7500FRB12
Vishay / Dale RWR89S7500FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, Wirewound,