RWR89S6R04FSS73
Mfr.Part #
RWR89S6R04FSS73
Description
RES 6.04 OHM 3W 1% WW AXIAL
Power Rating :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Length :
14.224mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Diameter :
4.75mm
Resistance :
6.04Ohms
Published :
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89S6R04FSS73
Vishay / Dale RWR89S6R04FSS73
Through Hole 6.04Ohms, 3W, Wirewound,